Politolog, nakladatel, překladatel, pesimista a otec deseti dětí Alexander Tomský se vrátil na prkna Golem Clubu po necelém roce a půl, ale vývoj mezinárodní situace nemohl snad už být bouřlivější, takže posluchači v sále byli oprávněně zvědaví na jeho úterní večer s motem "Změna světové geopolitiky".
Ač jsem sám přeložil řadu knih i divadelních her, nikdy v životě bych si netroufl vstoupit do kabiny a simultánně tlumočit. Nedovedu si představit, že bych dokázal rozpojit obě hemisféry tak, aby jedna část mozku naslouchala a druhá fázově posunutá hovořila. Setkání s mistrem tohoto oboru panem Milanem Dvořákem je tedy pro mě pokaždé svátkem.
Není snadné napsat report z večera, který ovládne osobnost, jež hovoří kulometnou rychlostí a ani ta jí nestačí k vyjádření myšlenek, kterými její mozek přetéká. Takovou osobností je beze sporu David Svoboda, historik a ukrajinista, kterého jsme měli tu čest přivítat v Golem Clubu.
Téměř přesně po roce opět ovládla ekonomka, analytička a novinářka Lenka Zlámalová jeviště Golem Clubu. Posluchače (včetně autora těchto řádků) překvapilo poměrně hodně pozitivní hodnocení prvních kroků D. Trumpa. Tedy nikoli formy, tolik obsahu. Ale začněme od začátku.
Spíkry v Golem Clubu je možné v zásadě rozdělit do dvou skupin. V té první jsou politici, analytici a novináři, na které auditorium klub zpravidla intelektuálně stačí. Potíž je v tom, že šíří tu pověstnou "blbou náladu" jak tomu říkal Václav Havel. Martin Kratochvíl má ve zvyku požádat každého hosta o optimistickou doušku na závěr večera. Mnohdy se to vůbec nedaří. Druhou skupinu tvoří naopak vzdělanci a odborníci s encyklopedickými znalostmi, mnohdy hned v několika oborech najednou. Potíž je v tom, že v auditoriu klubu způsobují pocit intelektuální nedostatečnosti.
Program klubu
Problém války na Ukrajině nabývá stále na síle a přináší další a další otázky. Je možné, aby se tento konflikt přelil přes hranice do dal