26.
Únor
2025

Trump není příčina, ale důsledek problémů

Autor: Ondřej Šebesta

Téměř přesně po roce opět ovládla ekonomka, analytička a novinářka Lenka Zlámalová jeviště Golem Clubu. Posluchače (včetně autora těchto řádků) překvapilo poměrně hodně pozitivní hodnocení prvních kroků D. Trumpa. Tedy nikoli formy, tolik obsahu. Ale začněme od začátku.

Téměř přesně po roce opět ovládla ekonomka, analytička a novinářka Lenka Zlámalová jeviště Golem Clubu. Posluchače (včetně autora těchto řádků) překvapilo poměrně hodně pozitivní hodnocení prvních kroků D. Trumpa. Tedy nikoli formy, tolik obsahu. Ale začněme od začátku.

Trump bystře pochopil, že americké voliče unavené kulturními válkami a evropskými problémy zajímají pouze dvě věci: ekonomická prosperita a bezpečnost. Tato dvě témata se stala základem jeho rétoriky a přinesla mu jednoznačné vítězství. Paní Zlámalová si ani nechce představit, co by následovalo, kdyby výsledek prezidentských voleb byl nejednoznačný. Trump nastoupil velmi dobře připravený a v rychlém sledu vydal řadu prezidentských dekretů. Je přitom pravda, že některé z nich budou pravděpodobně soudy (jako protiústavní) zrušeny. Tlačí ho čas, protože to, co neudělá hned na počátku svého funkčního období už později neudělá, protože hrozí změny v obsazení obou komor parlamentu. Jeho silová taktika při vyjednávání je důsledkem zkušeností v byznysu, i on sám dobře ví, že získá jen malou část toho, s čím na začátku do smlouvání vstupuje. Jeho kroky jsou dobře připravené a promyšlené, je omyl domnívat se, že je neinformovaný nebo zmatený, třebaže tak občas působí. Jeho forma vyjednávání je velmi drsná, pro Evropany hodně za hranou, ale nezbývá než se s tím smířit, protože je to demokraticky zvolený prezident nejmocnější země světa.

Jeho požadavky na to, aby byla dovozní cla na zboží spravedlivější, NA TO, aby členové NATO plnili své závazky, to vše je naprosto legitimní. Není možné, aby americký volič doplácel na to, že státy EU rozházely mnoho prostředků na příliš štědrý sociální systém, o kterém se může běžnému Američanovi jenom zdát.

Ve vztahu k válce na Ukrajině zastává D.T. názor, že to je evropská záležitost a státy Evropy by si to měly vyřídit samy. Ani to není z pohledu amerického daňového poplatníka nepochopitelné. Návrh prezidenta Zelenského, aby USA získaly část těžebních práv na ukrajinské nerostné bohatství, pokládá Lenka za geniální tah, protože pro Ukrajinu neexistuje lepší bezpečnostní záruka než fakt, že budou mít USA v zemi investice, které si pochopitelně ochrání. Trump si ovšem tuto nabídku vyložil po svém a zahájil jednání s nesmyslně vysokým procentem padesáti procent. To je nepřijatelné, ale pokud se obě země dohodnou na nižším procentu a na Ukrajině by vzniklo něco, jako "ekonomický protektorát", nebylo by to vůbec špatné řešení. Rusové vysoce pravděpodobně neopustí dobyté pozice, ale i za předpokladu, že budou existovat dvě Ukrajiny, jako existují dvě Koreje, by to bylo řešení. Putin by měl být spokojen s tím, že UA nebude členem EU ani NATO, ale určitě se mu nebude líbit příklad prosperující západní části a pod ním bídné východní (ruské) Ukrajiny. Evropa by měla reagovat na poslední vývoj situace razantní změnou v oblasti navýšení výdajů na zbrojení (min 3 %), návratem k výrobě levné elektřiny z jádra, debyrokratizací a EU by se měla vrátit k formátu EHS. Politickým tahounem by měl být Výmarský trojúhelník: Francie-Německo-Polsko. České demokratické strany by měly jít do podzimních voleb s odpovídajícím programem i za cenu zvýšení státního dluhu. Vhodného volebního lídra Lenka Zlámalová zatím v rámci ODS nevidí.

Program klubu

01.
Duben
2025

Problém války na Ukrajině nabývá stále na síle a přináší další a další otázky. Je možné, aby se tento konflikt přelil přes hranice do dal

víceDiskuzní večer
08.
Duben
2025

V Americe se v současnosti dějí věci, které nechápou ani ti, kteří Trumpa volili. Co bude dále? Náš příští host nám objasní, co

víceDiskuzní večer