27.
Září
2022

Pavel Fischer - politik, diplomat, prezidentský kandidát: BUDOCNOST EVROPY PO KONCI RUSKÉ AGRESE NA UKRAJINU

Čas zahájení akce: 08:00.

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

náš příští host, který mezi nás přijde, je zkušený politik a kandidát v prezidentských volbách.

V politice a diplomacii má za sebou skutečně mnohé, jak můžete zjistit i v jeho obsáhlém životopisu níže, ale tento večer bude hovořit nejen o své kandidatuře v prezidentských volbách, ale zajímavá bude jistě i debata o tom, jaké změny nastanou v Evropě potom, co válka na Ukrajině skončí.

Přijďte s námi s panem Fischerem pohovořit i vy.

_____________________________________________


Debatní večer se koná v úterý  27. 9. 2022 ve 20.00 hodin.

Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.

Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

______________________________________________

 

Pavel Fischer (* 26. srpna1965Praha) je český politik a diplomat, který působil jako poradce Václava Havla, jako velvyslanec ve Francii a Monaku, rovněž byl ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM. Je nositelem monackého Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010). Od října 2018 je senátorem aktuálně nezařazeným do klubu a bez politické příslušnosti za obvod č. 17 – Praha 12, byl zvolen jako nestraník s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, ve 2. kole senátních voleb jej podpořila i Konzervativní strana, Koruna Česká a hnutí KAN.

Vyrůstal v Praze-Vinohradech a v roce 1990 vystudoval obor francouzština a čeština na Univerzitě Karlově a později si doplnil vzdělání v oblasti státní správy na francouzské škole E.N.A.

Kandidoval v prezidentských volbách 2018, kde se v prvním kole umístil na 3. místě se ziskem 526 694 hlasů (10,23 %).

Studium a pracovní dráha

V mládí se věnoval hudbě a atletice, byl rovněž členem skautského oddílu Pětka Praha, který byl před rokem 1990 registrován jako turistický oddíl mládeže ČSTV. Jeho skautské jméno je Bob. Na lidové škole umění vystudoval hru na housle, samostatně se pak naučil hře na kytaru. Během studia na gymnáziu Sladkovského náměstí v Praze na Žižkově působil jako houslista v Pražském studentském orchestru a zpíval v Brixiho akademickém sboru, v letech 1988–1989 také ve World Youth Choir.

V letech 1984 až 1990 vystudoval obor francouzština a čeština na Filozofické fakultěUniverzity Karlovy v Praze. Závěrečnou práci obhájil na téma „Několik poznámek k otázce galoromanismu a iberoromanismu katalánštiny". Ve studiu pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne v Ženevě (1990–1991), kde se zabýval problematikou migrace a uprchlíků. Na prestižní vysoké škole École nationale d'Administration (E.N.A.) v Paříži si doplnil vzdělání v oblasti veřejné správy (1998–1999). Podle svých slov mluví plynně francouzsky, anglicky a katalánsky.

Pracovně začínal v letech 1983 až 1984 jako dělník geofyzikálního průzkumu v pražském závodu národního podniku Geofyzika Brno. Po absolvování vysoké školy vyučoval v roce 1990 francouzštinu na pražském Gymnáziu Jana Nerudy. V letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem biskupa Františka Lobkowicze a v letech 1993 až 1995 zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace.

Během prezidentství Václava Havla působil v Kanceláři prezidenta republiky – nejprve jako tiskový specialista (1995–1997), později jako zástupce mluvčího prezidenta (1997–1998) a nakonec jako ředitel politického odboru (1999–2003). V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku. Po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, kde se mj. zabýval kybernetickou bezpečností. Po odchodu z ministerstva působil jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor. V období 2014–2016 spolupracoval také s českými firmami při exportu do Francie v oblasti městské dopravy a digitální ekonomiky a s nevládními sdruženími. Působil jako poradce náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a ministra kultury ČR pro oblast zahraniční politiky (2016–2017). V letech 2015–2017 působil jako ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM.

Působil v řadě nadací a spolků. Je předsedou Asociace bývalých českých žáků E.N.A., v období 1999–2003 pak předsedou správní rady Nadace Forum 2000, kde nadále působí. Je členem správní rady Institutu Jacquese Delorse v Paříži, byl členem (2016) expertní pracovní skupiny Institutu Montaigne pro oblast evropské obrany a bezpečnosti. Je také členem Společnosti Ferdinanda Peroutky. Je členem správní rady neziskové organizace SIRIRI, která se věnuje vzdělávacím programům ve Středoafrické republice.

Politické názory

Pavel Fischer prosazuje orientaci na Západ, jako prezident by chtěl přezkoumat Klausovu amnestii. Podle něj není na prezidentovi, aby stanovoval parametry přijetí měny euro, to je odpovědností vlády. Je proti zákonu o obecném referendu. Nejmenoval by premiérem člověka, který by byl trestně stíhán. Zrušil by bezpečnostní kontroly na Hradě, protože ho chce otevřít veřejnosti. Při debatě v Brně 13. prosince 2017 vyzval prezidenta Zemana, aby skládal účty ze svého působení a začal se zúčastňovat debat. Následně v této věci poslal prezidentovi Zemanovi otevřený dopis.

Při debatě v Katolickém domě Blansko na začátku prosince 2017 na dotaz uvedl, že by nejmenoval homosexuála soudcem Ústavního soudu ČR z důvodu střetu zájmů. V prezidentské debatě opakovaně odmítl odpovědět na otázku Jiřího Drahoše, co si myslí o zpřísňování podmínek pro potraty v Polsku.

Za největší problém současnosti Fischer nepovažuje migrační vlnu nebo politickou situaci, ale „...vpád technologií do života a soukromí lidí. Sociální sítě nás paradoxně čím dál více odcizují, u dětí i dospělých zaznamenáváme zřetelný úbytek emocionality i tvořivosti.“ Sociální sítě mohou podle něj v krajním případě rozbíjet důvěru ve společnosti, podlamovat dialog a oslabit schopnost nacházet politický konsensus.

Senátorská kampaň

Na konci února 2018 oznámil, že hodlá kandidovat ve volbách do Senátu PČR na podzim 2018, a to v obvodu č. 17 – Praha 12. Kandidoval jako nezávislý, ale sháněl podporu napříč politickými stranami. Vyjádřily mu ji KDU-ČSL, hnutí STAN, ODS, TOP 09, Konzervativní strana, Koruna Česká a hnutí KAN.

Se ziskem 47,98 % hlasů vyhrál první kolo voleb a ve druhém kole se utkal s nestraničkou za Piráty a LES Evou Tylovou. Tu porazil poměrem hlasů 78,08 % : 21,91 % a stal se senátorem.

 

Kompletní životopis naleznete zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Fischer

 

Program klubu

03.
Prosinec
2024

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

letos slaví Golem Club 33 let svého působení, což obnáší téměř 1330 společných večerů s&n

víceMimořádné setkání
10.
Prosinec
2024

O tom, že vítězství Trumpa ve volbách v USA může zahýbat světovou ekonomikou, rozhodně není třeba pochybovat. Mohlo by

víceDiskuzní večer
17.
Prosinec
2024

Vážení přátelé Golem Clubu,

 

rok 2024 utekl jako voda a je před námi vánoční čas. Doba klidu, odpočinku, dárečk

víceMimořádné setkání