10.
Prosinec
2024

Lukáš Kovanda, Ph.D.: DOPAD ZVOLENÍ TRUMPA NA ČESKOU EKONOMIKU

Čas zahájení akce: 08:00.

O tom, že vítězství Trumpa ve volbách v USA může zahýbat světovou ekonomikou, rozhodně není třeba pochybovat. Mohlo by se to podepsat nejen na našich peněženkách, ale na české ekonomice všeobecně.

Příští host, ekonom Lukáš Kovanda, nám v úterý přijde vysvětlit, co všechno nám tato složitá doba může přinést po stránce ekonomické, ale i o dalších problémech současnosti.

____________

ZE STRÁNEK PANA KOVANDY:

Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Zhoršují se už dva a půl roku. V listopadu byl důvodem výraznější než předpokládaný propad nových zakázek i samotného objemu výroby. Tento propad odráží poměrně slabou domácí i zahraniční poptávku. Průmyslové podniky reagují na slabou poptávku omezením objemu produkce a snížením její ceny. A to i přes mírný vzestup cen vstupů, způsobený zvýšením dodavatelských cen i růstem přepravních nákladů, například z důvodů stávek v přístavech. Ponižují si tedy své hrubé marže. Částečně také snižují stavy zaměstnanců, ačkoli tato redukce byla v listopadu nejmírnější od letošního března. Na poklesu nových zakázek má lví podíl nepříznivá situace v Německu a také – v sektorovém pohledu – v automobilovém průmyslu.

České průmyslníky však zatím nepřechází určitý optimismus ve výhledu do příštího roku, a to přesto, že šetření proběhlo již po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jím slibovaná cla přitom mohou českou ekonomiku – a český průmysl – poškodit prakticky nejvíce v EU, jak vypočítává říjnová studie Konfederace dánského průmyslu. Průmyslníci zjevně předpokládají, že v tuto chvíli jsou podmínky v tuzemské výrobě tak nepříznivé, že jejich další zhoršení mají i přes zmíněnou hrozbu cel za méně pravděpodobné. Také evidentně předpokládají, že hrozba cel se nakonec nenaplní, nebo alespoň ne ve slibované výši a rozsahu.

______________

 

Tato debata bude jistě velice zajímavá. Nenechte si ji utéct!!!

_____________________________________________


Debatní večer se koná v úterý  10. 12. 2024 ve 20.00 hodin.

Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.

Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

______________________________________________

 

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii. Je autorem behaviorálně - ekonomických knih "Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé" a "Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano", které vyšly i na Slovensku. Společně s Evženem Korcem vydali knihu "Koupě bytu pod lupou, aneb Jak úspěšně vybrat, financovat a koupit byt."

Běhá dlouhé tratě, úspěšně absolvoval třeba i newyorský maraton.

 

Kompletní životopis Lukáše Kovandy najdete na tomto odkazu:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Luk%C3%A1%C5%A1_Kovanda

Program klubu

01.
Duben
2025

Problém války na Ukrajině nabývá stále na síle a přináší další a další otázky. Je možné, aby se tento konflikt přelil přes hranice do dal

víceDiskuzní večer
08.
Duben
2025

V Americe se v současnosti dějí věci, které nechápou ani ti, kteří Trumpa volili. Co bude dále? Náš příští host nám objasní, co

víceDiskuzní večer
15.
Duben
2025

Německý kancléř Olaf Scholz krátce po vypuknutí války na Ukrajině představil koncept Zeitenwende a spolu s ním i změnu německé z

víceDiskuzní večer