Je sebevražda zbabělost nebo hrdinství?
Autor:
Paní Tereza Matějčková se ujala nelehkého úkolu představit v Golem Clubu nově vydanou knihu Ferdinanda von Schiracha Bůh. Jedná se původně o divadelní hru, která v Česku prozatím nebyla uvedena, ale péčí nakladatelství Echo Media byla vydána v edici SV/AR a je dostupná na https://eshop.echomedia.cz/p/URTtn/buh.
Paní Tereza Matějčková se ujala nelehkého úkolu představit v Golem Clubu nově vydanou knihu Ferdinanda von Schiracha Bůh. Jedná se původně o divadelní hru, která v Česku prozatím nebyla uvedena, ale péčí nakladatelství Echo Media byla vydána v edici SV/AR a je dostupná na https://eshop.echomedia.cz/p/URTtn/buh
V úvodu se filozofka nezapřela a zasadila téma sebevražd, asistovaných sebevražd i eutanázie do historických souvislostí. Také představila složitou osobnost autorovu, která je zatížena dědečkovým jménem, významným to představitelem Třetí říše. Možná právě to je důvod, proč je spisovatel tak velkým humanistou a horlivým zastáncem důstojnosti člověka. Je to osobnost u nás pohříchu zatím málo známá, ale nejen v Německu je velkou celebritou a častým hostem televizních debat. Tereza Matějčková na jeho díle oceňuje právě jeho filozofický přesah. Ve svých povídkách a románech z kriminálního prostředí se věnuje takovým pojmům jako je vina, trest, zlo, spravedlnost, v novějších dílech rozšířil svůj zájem i mimo tuto oblast a v posledním monodramatu "Déšť" (jehož česká premiéra se připravuje na 2.12.2024 v brněnském Mahenově divadle) se věnuje například všudypřítomné "ambivalenci".
Schirachovy knihy, které začal psát až v pozdějším věku (předtím byl významným právníkem ve věcech trestních) byly téměř všechny v Německu zfilmovány. Celosvětového úspěchu dosáhla jeho hra "Teror", která se i u nás hraje nepřetržitě už od roku 2017 na různých scénách po celé republice. Naposledy ve Vršovickém divadle Manu.
Následovala bohatá a místy i trochu vzrušená debata, která se odchylovala od hlavního tématu. Dostali jsme se k trestu smrti, právu na pomstu, neblahé úloze bulvárních i sociálních médií, křesťanskému i buddhistickému pohledu na věc a konečně až ke společenskému vnímání sebevraždy. Sebevraždy jako poslednímu zoufalému východisku z neřešitelné situace psychické, fyzické, hedonistické či tzv. "bilanční". V tom se shoda názorů hledá jen velmi těžce, ale právě o to Ferdinandovi von Schirachovi šlo: vyvolat diskusi. I včerejší večer potvrdil, že se mu to daří! Z jeho textu snad je jeden citát: "Neexistuje povinnost žít!" Všechny argumenty pro i proti jsou součástí promluv jednotlivých postav hry (v našem případě knihy) "Bůh" a nemá smysl je tady vypisovat. Představení končí hlasováním diváků, zda v konkrétním případě žadateli vyhovět a poskytnout mu možnost, aby ukončil svůj život. Po přečtení knihy si můžete v rodině uspořádat hlasování. Ale varuji vás: neskončí to dobře:-)
Program klubu
Vážení členové a přátelé Golem Clubu,
letos slaví Golem Club 33 let svého působení, což obnáší téměř 1330 společných večerů s&n
O tom, že vítězství Trumpa ve volbách v USA může zahýbat světovou ekonomikou, rozhodně není třeba pochybovat. Mohlo by
Vážení přátelé Golem Clubu,
rok 2024 utekl jako voda a je před námi vánoční čas. Doba klidu, odpočinku, dárečk