Eva Jiřičná: ŽIVOT A DÍLO
Čas zahájení akce: 08:00.
Eva Jiřičná patří k nejvýraznějším osobnostem české architektury. Její tvorbu znají odborníci především v Anglii, kde mnoho let žila a působila, občas i v pracovním napojení s dalším známým českým architektem Janem Kaplickým. Od konce minulého století se intenzivně věnovala i projektům v České republice pod svou značkou AI Design. Přiblížení jejích novějších i nejnovějších projektů přímo jejich autorkou je unikátní možností, kterou byste si určitě neměli nechat ujít!
_____________________________________________
Debatní večer č.1348 se koná v úterý 29. 4. 2025 ve 20.00 hodin.
Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.
Na setkání se těší,
Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)
_____________________________________________
ŽIVOTOPIS:
Eva Jiřičná patří k nejvýraznějším osobnostem české i světové architektury. Její tvorba se vyznačuje subtilní estetikou, technickou precizností a hlubokým porozuměním prostoru. Ve své práci propojuje lehkost a transparentnost s promyšlenou strukturální logikou – její stavby působí elegantně, a přesto pevně a ukotveně.
Narodila se 3. března 1939 ve Zlíně, odkud se ve čtyřech letech s rodiči přestěhovala do Prahy. Architekturu vystudovala na Českém vysokém učení technickém, poté pokračovala na Akademii výtvarných umění v ateliéru Jaroslava Fragnera. Profesní dráhu zahájila v roce 1967 v Ústavu bytové a oděvní kultury.
Po roce 1968, kdy kvůli okupaci Československa zůstala ve Velké Británii. Působila v řadě prestižních kanceláří – nejprve v Greater London Council, následně v Louis de Soissons Partnership, kde se podílela na návrhu přístavu Brighton Marina. Poté působila v týmu Richarda Rogerse, kde byla zodpovědná za interiérový návrh části ikonické budovy pojišťovny Lloyd’s v londýnské City. Ve spolupráci s Janem Kaplickým a studiem Future Systems vytvořila oceňovaný interiér butiků Way In v obchodním domě Harrods – projekt, který ovlivnil vývoj maloobchodního designu a otevřel jí cestu k založení vlastní kanceláře.
V 90. letech vedla v Londýně úspěšné studio, jehož realizace pro módní značky Joseph a Joan & David Shoes jí zajistily mezinárodní uznání. Jejím často rozpoznatelným architektonickým prvkem je schodiště – technicky i vizuálně sofistikovaný element, který hraje klíčovou roli v mnoha jejích realizacích. Mezi projekty ve Velké Británii patří například implementace masterplánu pro Victoria & Albert Museum, nové galerie šperků Bollinger a prestižní prodejny pro značku Boodles. V roce 2014 vytvořila moderní zásah v západním křídle Somerset House, kde navrhla elegantní schodiště “Miles Stair”, zasazené do historické struktury budovy.
Od roku 1999 se Eva Jiřičná věnuje také práci v České republice, kde společně s architektem Petrem Vágnerem založila studio AI DESIGN. Pod touto značkou vznikla řada významných projektů – mimo jiné Hotel Josef v centru Prahy, Oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu a rozsáhlý vzdělávací a kulturní kampus ve Zlíně, zahrnující knihovnu Univerzity Tomáše Bati, kulturní a kongresové centrum i Fakultu humanitních studií.
Z přátelství s prezidentem Václavem Havlem vzešla po roce 1989 řada kulturních a veřejně prospěšných projektů. K nejvýznamnějším patří přestavba gotického kostela sv. Anny v Praze na Pražskou křižovatku – multifunkční prostor pro přednášky, koncerty a diskuse pod patronací Nadace VIZE 97.
V posledních letech se studio AI DESIGN pod vedením Evy Jiřičné a Petra Vágnera věnuje projektům se silným veřejným a kulturním přesahem. Mezi současné realizace patří například rekonstrukce části renesančního zámku v Pardubicích, revitalizace výškové budovy v centru Ostravy, návrh rekonstrukce univerzitní menzy a knihovny pro ČZU v Praze nebo koncepce veřejných prostor v rámci urbanistického rozvoje Rohan City. Studio rovněž spolupracuje na podobě nového centra Nového Žižkova, jehož výrazným prvkem se má stát rozvlněná věž navazující na architekturu původní televizní věže.
Eva Jiřičná se po mnoho let věnovala pedagogické činnosti – vedla ateliér architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde ovlivnila celou generaci mladých architektů. Ačkoliv se dnes výuce již aktivně nevěnuje, nadále sleduje vývoj oboru, pravidelně zasedá v odborných porotách, účastní se architektonických soutěží a věnuje se veřejné diskuzi o kultivaci prostředí.
Ve své tvorbě klade důraz na přirozené světlo, otevřenost prostoru a čitelnost konstrukce. Její architektura je promyšlená, důstojná a zároveň přístupná – působí subtilně, avšak nikdy neztrácí stabilitu a technickou ukotvenost.
Za svůj celoživotní přínos architektuře a designu byla Eva Jiřičná oceněna řadou mezinárodních uznání. Je nositelkou Řádu britského impéria (CBE), členkou Royal Academy of Arts, držitelkou titulu Royal Designer for Industry, čestnou členkou American Institute of Architects, a laureátkou Ceny za celoživotní přínos architektuře udělené Ministerstvem kultury ČR i ocenění London Design Festivalu. V roce 2024 jí byl udělen Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Je také držitelkou jedenácti čestných doktorátů a nadále zůstává respektovanou osobností světové architektonické scény.
Program klubu
Problém války na Ukrajině nabývá stále na síle a přináší další a další otázky. Je možné, aby se tento konflikt přelil přes hranice do dal
V Americe se v současnosti dějí věci, které nechápou ani ti, kteří Trumpa volili. Co bude dále? Náš příští host nám objasní, co
Německý kancléř Olaf Scholz krátce po vypuknutí války na Ukrajině představil koncept Zeitenwende a spolu s ním i změnu německé z
Tomáš Břicháček je právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista, věnující se dění na úrov
Eva Jiřičná patří k nejvýraznějším osobnostem české architektury. Její tvorbu znají odborníci především v Anglii, kde mnoho let žil