Tereza Matějčková: NAD KNIHOU FERDINANDA SCHIRACHA: KOMU PATŘÍ NÁŠ ŽIVOT?
Čas zahájení akce: 08:00.
Vážení členové a přátelé Golem Clubu,
příští úterní večer mezi nás přijde náš velmi oblíbený host paní Tereza Matejčková – novinářka, spisovatelka, filosofka…
Hovořit budeme mimo jiné i o knize, jejíž název je uveden v nadpisu a hlavní téma večera bude eutanazie. Tato záležitost rozdělila lidi na dva nesmiřitelné tábory a diskuse bude rozhodně velmi zajímavá. Jaký názor máte vy?Ano, nebo ne?
Byla by veliká škoda o tento večer v Golem Clubu, který má neuvěřitelné číslo 1329, přijít.
Staženo z internetu:
Edice Svár, kterou vede Tereza Matějčková, představuje filozofii, která není sevřena akademickým žánrem. První svazek, divadelní hra Bůh, může být čten jako filozofický dialog. Název edice odkazuje k přesvědčení zaznívajícímu v představené hře: "Místo vynuceného konsenzu raději přijmeme mírumilovný rozpor." Nejen život. Technologie prodloužily i umírání. Ferdinand von Schirach se v divadelní hře Bůh zamýšlí nad tím, jestli je eutanazie správnou odpovědí na tuto výzvu. Slovo dostává ateista i biskup, etička i člověk, který - ač zdráv - touží umřít. Kdo je Bůh z názvu? Šifra pro toho, komu patří náš život. Vyšší moci, společnosti, blízkým - nebo nám samým? Pozvolna se rozvíjí dilema. Žijeme-li ve svobodné společnosti, měli bychom si i o smrti moci rozhodnout sami, ani lékaři by o nás neměli rozhodovat jako bohové. Ale když kývneme na eutanazii, nebude mít stát povinnost pomoci i těm, kteří "jen" nechtějí žít, přestože nejsou nemocní? Právě tak argumentuje protagonista hry: Povinnost žít přece neexistuje. Knihu přeložil Ondřej Šebesta. Doslov napsala Tereza Matějčková.
_____________________________________________
Debatní večer se koná v úterý 26. 11. 2024 ve 20.00 hodin.
Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.
Na setkání se těší,
Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)
_____________________________________________
ŽIVOTOPIS:
V letech 2002–2007 vystudovala obor Humanities and Social Sciences na Anglo-American University v Praze a v letech 2007–2012 vystudovala obory Filosofie a Religionistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2012 absolvovala tříměsíční stáž pod vedením prof. Klause Viewega na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně. V roce 2016 získala doktorát z filozofie.
V současné době pracuje jako odborná asistentka v Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Příležitostně spolupracuje s českými médii (například Česká pozice), některé své přednášky nahrála také na YouTube. Je členkou redakční rady Filosofického časopisu, spolupracovala s nakladatelstvím ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ. Věnuje se také recenzováníknih a filmů a také překladatelství z němčiny a angličtiny.
Publikuje eseje v časopise Echo24, kde se věnuje především kultuře. Občasně také vystupuje v televizních pořadech a hovoří o filozofii a filozofickém náhledu na dění ve společnosti.
Program klubu
Problém války na Ukrajině nabývá stále na síle a přináší další a další otázky. Je možné, aby se tento konflikt přelil přes hranice do dal
V Americe se v současnosti dějí věci, které nechápou ani ti, kteří Trumpa volili. Co bude dále? Náš příští host nám objasní, co
Německý kancléř Olaf Scholz krátce po vypuknutí války na Ukrajině představil koncept Zeitenwende a spolu s ním i změnu německé z
Tomáš Břicháček je právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista, věnující se dění na úrov